Historia

Klub Sportowy ORZEŁ Bieździedza powstał w 1955 roku. Pierwszą sekcją było kolarstwo. Uczestniczono w amatorskich wyścigach, często organizowanych między sobą i na własnym sprzęcie. Później utworzono grupę tenisa stołowego, szachów, a także narciarstwa. Największe sukcesy klub odnosił w tenisie stołowym, uczestnicząc w zawodach powiatowych. Zawodnicy nie mieli odpowiedniego sprzętu, przez co grano nawet zwykłymi kawałkami desek, co dziś wydaje się rzeczą nie do pomyślenia. Pierwszymi działaczami byli Tadeusz Młodecki, Jan Matysik oraz Jan Hendzel, a pierwsza nazwa klubu to LZS Ogniwo Bieździedza.

Po pięciu latach podjęto kroki w celu stworzenia drużyny piłkarskiej. W pobliżu nie było jednak boiska sportowego i temat się przeciągał. W 1968 roku rozegrano pierwszy mecz w historii. Miało to miejsce w Siepietnicy w ramach Pucharu Polski. Przed inauguracją sezonu w klasie Wiejskiej brakowało koszulek, piłek, butów oraz niezbędnego sprzętu. Podjęto działania w celu stworzenia zawodnikom odpowiednich warunków. Zwrócono się z prośbą o pomoc do Ignacego Cyrana, wówczas wyższego urzędnika, który przekazał pieniądze na zakup sprzętu. Pozyskano 11 kompletów koszulek i drużyna mogła wystartować w lidze. Przez pierwsze dwa sezony ORZEŁ rozgrywał mecze na stadionie w Kołaczycach, który mieścił się po drugiej stronie drogi niż teraz. W miejscu, gdzie obecnie mieści się stadion w Bieździadce był staw. Z inicjatywy ówczesnej sołtys Stanisławy Fuczek i porozumieniu z przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej, Kazimierzem Zamorskim zdecydowano się na zarównanie go i zrobienie boiska. Praca odbywała się własnymi siłami z pomocą tzw. spychowego, który pomógł za drobne pieniądze. Obiekt miał być gotowy na rok 1970, ale ze względu na złe warunki pogodowe i błoto zdecydowano się na rozegranie całej rundy jesiennej na wyjeździe. Pierwszy mecz na stadionie w Bieździadce rozegrano w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Przyciągnął on sporą liczbę kibiców, bo drużyna mierzyła się z liderem rozgrywek – Polonią Roztoki.

Nazwa Klubu Sportowego ORZEŁ powstała z inicjatywy Jana Matysika, który pracował w Rudniku i tam funkcjonował klub o takiej właśnie nazwie. Jan Matysik często był obecny na ich meczach. Zdecydowano, żeby przełożyć to na Bieździedzę. W całej historii klubu funkcję prezesa pełnili: Tadeusz Młodecki, Jan Matysik, Mieczysław Szafraniec, Władysław Wójtowicz, Roman Bartnik, nieżyjący już Stanisław Leśniak, Adam Szpak, Czesław Machowski, Wiesław Wójtowicz oraz Jan Kulig. Obecnym prezesem jest Grzegorz Lisowski.
Klub ORZEŁ Bieździedza w swojej historii nigdy nie zaprzestał działalności, a piłka nożna z różnym skutkiem trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W wieloletniej historii zespół seniorów występował przede wszystkim na niższych szczeblach rozgrywek, ale też nie brakowało awansów i odnoszenia sukcesów. Największe jednak przyszły dopiero teraz. W sezonie 2004/2005 drużynę seniorów objął Piotr Cieniek i od razu wywalczył awans do B klasy, zajmując drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 57 punktów. Złożyło się na to 19 wygranych, przy tylko trzech porażkach. W sezonie 2008/2009 zespół zameldował się w klasie A, zdobywając mistrzostwo w ostatniej kolejce po nieprawdopodobnym meczu ze Spartą Draganowa. W warunkach skrajnie ekstremalnych, przy mocno padającym deszczu ORZEŁ wygrał 3:2 i świętował sukces. Rok później zajął trzecie miejsce w tabeli, by w kolejnym awansować po raz pierwszy w historii do piątej ligi. Wystarczyło zebranie 49 punktów. W premierowym roku gry na najwyższym szczeblu rozgrywek prowadzonych przez OZPN w Krośnie nasi zawodnicy uzyskali tylko 27 punktów i zanotowali spadek. W sezonie 2012/2013 wywalczyli mistrzostwo klasy A i błyskawicznie z powrotem zameldowali się w piątej lidze, w której występują obecnie. Minione dwa sezony to do tej pory najlepsze w dziejach bieździedzkiej piłki. Przyczyniło się do tego zaangażowanie wielu osób, na czele z trenerem Piotrem Cieńkiem, który jest w klubie już 10 lat i wszystkimi zawodnikami. Bez pomocy sponsorów władze klubu nie byłyby w stanie udźwignąć ciężaru gry w piątej lidze.